پل دوم مرزی سرخس معطل دیپلماسی افتتاح !
مطالب گوناگون
پل دوم مرزی سرخس معطل دیپلماسی افتتاح !
ساعت 22:43 | بازدید : 1135 | نویسنده : محمد | ( نظرات )
گزارش خراسان رضوی از پل مرزی ساخته شده بین ایران وترکمنستان که یک سال از زمان تکمیل آن می گذرد
 
پل دوم مرزی سرخس معطل دیپلماسی افتتاح !
نویسنده : تمدن
توقف کامیون ها در مرز سرخس و صف های طولانی کامیون ها در دو سوی مرز ایران و ترکمنستان، یک بانده بودن پل فلزی بین ایران وترکمنستان و  فرسودگی آن از طرفی و موافقت دولت های ایران و ترکمنستان در افزایش میزان  تجارت و تردد کامیون ها،  مسئولان دوکشور را بر آن داشت تا علاوه بر پل فلزی اول و پل  ریلی  راه آهن دست به احداث پل بتنی دیگری بزنند که از آن به نام پل دوم پایانه مرزی سرخس یاد می شود. این پل روی رودخانه مرزی سرخس  احداث شد.
پروژه احداث پل دوم ازسال 94 شروع شد 
مشکلات ترانزیت و عبور کامیون هااز مرز سرخس همچنان ادامه داشت  تا این که معاون وقت  وزیر راه و شهرسازی در 16 آذر 94 خبر داد: با ساخت پل دوم  پایانه مرزی سرخس، افزایش کمی و کیفی ترانزیت بین ایران و ترکمنستان را شاهد خواهیم بود. به گزارش روابط عمومی شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، علی نورزاد در بازدید از محل احداث پل مرزی اتصال ایران به ترکمنستان گفت: با توجه به ناکارآمد بودن پل موجود و عرض ناکافی و همچنین فرسودگی قطعه های فلزی آن و ضرورت ارتقای ایمنی و تسهیل ترانزیت مرزی در نقطه صفر سرخس واقع در مرز ایران و ترکمنستان تصمیم بر آن شد تا پلی به طول ۹۶ متر با عرض و سازه استاندارد به منظور تسریع و بهبود کیفیت رفت و آمد در این منطقه احداث شود. 
درنهایت در تاریخ 13 آذر 94 سایت ها و مطبوعات به یک باره نوشتند: عملیات احداث پل دوم پایانه مرزی سرخس با حضور مسئولان ایرانی و ترکمنستانی و بدون دعوت از خبرنگاران در یک روز تعطیل (جمعه) به طور رسمی آغاز شد. 
خبرها پس از آن  حاکی ازمراحل پیشرفت فیزیکی پل دوم مرزی بود تا این که فرماندار سرخس در 28 فروردین 1396اعلام کرد:  پل جدید پایانه مرزی سرخس بیش از90 درصد پیشرفت دارد و 12 اردیبهشت ماه سال جاری(سال گذشته) به بهره برداری می رسد. اما بعد از این  خبر، پل به بهره برداری نرسید تا این که  چهارشنبه ۳ خرداد 1396 فرماندار سرخس  از پیشرفت 99 درصدی پل دوم پایانه مرزی سرخس خبرداد. حسین سنجرانی  فرماندار سرخس در بازدیدش ازعملیات احداث این پل با تشریح اهمیت پل دوم مرزی در حوزه ترانزیت و حمل و نقل اظهار کرده بود: این پل نقش پر رنگی در افزایش میزان ترانزیت و حمل و نقل دارد. سنجرانی گفته بود: ساخت این پل می تواند توسعه و رونق حمل و نقل سرخس و خراسان رضوی را به دنبال داشته باشد.
از این پس مردم سرخس و رانندگان کامیون و تجار که ترددی آسان و روان را از مرز سرخس انتظار داشتند بی صبرانه و با اشتیاق منتظر افتتاح این پل بودند که افتتاح پل در سال 96 هم محقق نشد تا ببینیم که سال 1397 این پل افتتاح می شود یا نه. به همین منظور سراغ مدیر پایانه مرزی سرخس رفتیم و از وی پرسیدیم چرا این پل تا کنون افتتاح نشده است؟!
 مدیر پایانه مرزی سرخس به  خراسان رضوی گفت: بحث عمرانی و ساخت پل دوم مرزی بر روی رودخانه مرزی سرخس  به پایان رسیده و پایانه مرزی وظیفه خودش را انجام داده است و بحث دوم بهره برداری و افتتاح است که مربوط به دولت  و رایزنی هایی است که وزارت امور خارجه با کشور مقابل دارد. آن ها در یک برنامه زمان بندی تصمیم می گیرند که  چه کسانی از دو طرف می آیند و پل را افتتاح می کنند . وی افزود:این مباحث را سازمان ما خیلی پیگیر است ولی وزارت امور خارجه تا الان جواب خاصی نداده است. وی افزود: از آمدن رئیس جمهور به وزیر تقلیل پیدا کرده و معاون وزیر راه نیز  می آیند و این پل را به احتمال زیاد در اردیبهشت ماه  افتتاح می کنند.
 مهندس مجتبی سرگلزایی افزود: قبل از سال جلسه ای با ترکمن ها داشتیم که اعضای کمیسیون فنی ما از استان و ستاد از تهران آمده بودند و نشستی را داشتیم که برخی نواقص جزئی غیر فنی مانند زیبا سازی و نظافت و رنگ آمیزی مطرح وقبل از سال 97 انجام شد و مشکل خاصی در بحث فنی برای افتتاح پل وجود ندارد.
وی افزود: تمام این پل  به طول 96 متر به همت پیمانکار ایرانی بوده که 48 متر در خاک ایران و 48 متر در خاک ترکمنستان با هزینه 13 میلیارد تومان ساخته شده  که  6.5 میلیارد سهم ایران و 50 درصد دیگر آن توسط ترکمنستان تامین شده است .وی افزود: این پل 96 متر طول و 15 متر و 10 سانتی متر عرض دارد و هر لاین دو باند با عرض ۵ متر و ۱۰ سانتی متر در مجموع ۴ باند وبا پیاده رو مسافری ۱۵ متر و ۱۰ سانتی متر و 5 دهانه که 4 دهانه 18 متری و یک دهانه 24 متری در وسط  با دو مسیر رفت و دو مسیر برگشت و دارای ارتفاع 6 متر از حریم بستر رودخانه است و با 96 تن ظرفیت از پل اول 240 متر فاصله دارد.
 وی یاد آور شد :با ساخت این پل کلیه نیاز های پایانه مرزی سرخس در بحث تناژ و میزان تردد حتی به صورت شبانه روزی رفع می شود. این پل با یک راه به طول 900 متر به پایانه مرزی سرخس متصل شده است  و دیوار کشی و فنس هم توسط پایانه مرزی انجام شده و بهتر از این هم انجام می شود که ما اعتبارش را گرفته ایم  و در آینده استقرار نیروهای مرزبانی روی پل جدید انجام خواهد شد. همچنین ازنظر پایانه مرزی و گمرک و مرزبانی پل دوم مرزی برای افتتاح و عملیات آماده است و منتظر دستگاه های دیپلماسی و وزارت خارجه هستیم که بیایند پل را افتتاح و بهره برداری کنند . وی ادامه داد:برای مباحث فنی یک کارگروه هست که از ستاد و استان می آیند و بر اساس پروتکلی که دارند پل را تحویل می گیرند. دو مرحله آمده اند و از لحاظ وزارت راه و شهر سازی و پایانه های مرزی مشکلی ندارند.   
حسین سنجرانی فرماندار سرخس افزود: با توجه به این که میزان مبادلات ما با آسیای میانه باید به چندین برابر افزایش یابد وطبق توافق با کشور ترکمنستان  که  میزان مبادلات از چهار میلیون دلار سالانه الان باید به بیش از 60 میلیون دلار طی فرایند هشت سال آینده برسد ، به همین منظور  پل دوم که به صورت استاندارد و رفت و برگشت با عرض 15 متر و طول 96 متر ودارای 5 دهنه با اعتبار 13 میلیارد تومان است در بازه زمانی کمتر از 11 ماه در سال گذشته تکمیل شده و آماده افتتاح و بهره برداری است  که به این طریق با توجه به آمادگی کشور ترکمنستان مبنی براین که با افتتاح پل دوم به صورت رسمی ترانزیت کالا و صادرات و واردات بین دوکشور از طریق زمین به صورت شبانه روزی باید صورت بگیرد ما هم این موضوع را در دستور کار خودمان قرار دادیم که برخی از دستگاه ها دارند خودشان را به روز می کنند تا شرایط  پذیرش کامیون و ترانزیت جاده ای را به صورت  شبانه روزی داشته باشیم. .
 فرماندار سرخس افزود:  با مساعدت و تعامل خوبی که  با آستان قدس رضوی داشتیم  اتصال پل به پایانه مرزی مدتی معطل مانده بود که قسمت تملک و تعریض زمین های کشاورزی متعلق به آستان قدس با هماهنگی خوب با منطقه ویژه اقتصادی سرخس آقای دکتر صادقی گلمکانی انجام شد . الان پل آماده افتتاح است و انتظار ما این است چون پل تاثیر زیادی در سطح منطقه ای و بین المللی دارد با حضورمقامات عالی رتبه در سطح کلان ملی باحضور رئیس جمهور   یا معاون اول ایشان در آینده نزدیک ان شاءا... افتتاح شود.
فرماندار سرخس در پاسخ به سوال خراسان که میزان تردد کامیون و حجم بار با افتتاح پل دوم روی رودخانه مرزی سرخس ایران و ترکمنستان به چه میزانی افزایش می یابد؟ گفت: الان ظرفیت ما محدود است و با توافقی که با کشور ترکمنستان داریم باید روزانه سهم ما  260 کامیون و سهم ترکمنستان هم به همین میزان 260 کامیون باشد و روزانه 520 کامیون تردد می کنند  و چون پل فعلی یک طرفه است و مشکلات متعددی دارد امیدواریم که پل فعلی هم  به عنوان نماد دوستی بین دو  کشور  حفظ بشود تا هم به عنوان نماد دوستی و هم به عنوان پل اضطراری در مواقع ضروری اگرپل دوم دچار مشکل شد از پل فعلی برای عبور و مرور افراد به صورت پیاده  و مسافری استفاده شود. 
وی افزود: با افتتاح پل دوم  ظرفیت آن در شبانه روز می تواند  به  بیش از دو هزار کامیون افزایش یابد که این یک تحول اساسی در بحث ترانزیت ، صادرات و واردات است.
 فرماندار سرخس گفت: زمان افتتاح پل مشخص نشده ولی ما پیشنهاد خودمان را داده ایم و  امیدواریم که ان شاءا... در سفری که رئیس جمهورمان در آینده نزدیک به خراسان رضوی داشته باشند هم بحث منطقه آزاد و هم افتتاح پل  در دستور کار قرار بگیرد تا بار دیگر این منطقه مستعد ومهم  استراتژیک و ژئوپلیتیک بتواند شرایط خوبی را به عنوان یک کریدور امن و پایدار تجربه کند.
در خراسان رضوي شماره : 19797 - ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين در صفحات اول و هفتم چاپ شد


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آرشیو مطالب
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبادل لینک هوشمند

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان میهن من و آدرس mihaneman.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 82
:: کل نظرات : 0

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 0

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 361
:: باردید دیروز : 231
:: بازدید هفته : 1122
:: بازدید ماه : 3078
:: بازدید سال : 3078
:: بازدید کلی : 3078