مشهد - سرخس در جاده بی اعتباری
مطالب گوناگون
مشهد - سرخس در جاده بی اعتباری
ساعت 22:43 | بازدید : 1727 | نویسنده : محمد | ( نظرات )
گزارشی از وضعیت جاده ترانزیتی 28 ساله با اعتبارات قطره چکانی
 
مشهد - سرخس در جاده بی اعتباری
نویسنده : محمد علی تمدن
حدود سه دهه از شروع ساخت مسیرارتباطی و ترانزیتی مشهد - سرخس می گذرد ومتاسفانه در این مسیر هراز گاهی شاهدبروز حوادث ناگوار هستیم. ازسوی دیگر یکی از مهم ترین راهکارها برای رونق منطقه ویژه اقتصادی سرخس به عنوان دروازه ورود استان به آسیای میانه و ترکمنستان احداث محور ارتباطی مناسب وترانزیتی دو بانده مشهد - سرخس است تاباتوسعه راه های ارتباطی بتوان ظرفیت های این منطقه را شکوفاتر کرد.
انتظارات مردم
یکی از شهروندان سرخسی می گوید: به علت نامناسب بودن جاده مشهد-سرخس، تصادفات زیادی در این محور رخ می دهد و مردم این جاده را قربانگاه یا جاده وحشت نام نهاده اند؛ جاده ای که جان بسیاری از مردم را گرفته و کسی هم به فکر نیست تا به این مشکل رسیدگی کند وهر سال تصادفات زیادی در این جاده رخ می دهد. محمد علی قربان نژاد ادامه می دهد: شهرستان سرخس با وجود منابع غنی نفت وگاز شرق، سد دوستی، پالایشگاه خانگیران، گمرک، منطقه ویژه اقتصادی و راه آهن با مشکلات زیادی روبه روست که متاسفانه نبود جاده مناسب بین شهری از مهم ترین آن هاست.
علی مره ای دیگر شهروند سرخسی می گوید: به ثمر نرسیدن پروژه توسعه مسیر مشهد -سرخس سوالات زیادی را درذهنم ایجاد کرده است که آیا ساکنان مناطق دورافتاده شایستگی بهره مندی از امکانات وخدمات را ندارند؟ آیاکسانی که وظیفه پیگیری مطالبات مردم از راه های قانونی را در سالیان متمادی داشته اند اقدامی صورت نداده اند؟ آیامسئولان بالادستی از تخصیص اعتبار برای پروژه های عمرانی طفره می روند یا مسئولان محلی توان جذب و تامین آن را نداشته اند؟
ازتغییرپیمانکارتا کمک وزارت نفت
نماینده مردم شهرستان های سرخس و فریمان و بخش های احمدآباد و رضویه مشهد در مجلس به خراسان رضوی گفت: جاده مشهد - سرخس متاسفانه قصه طولانی شده و یک قصه پر غصه است. سال گذشته پیمانکار جدیدی برای قطعه 4(الف) پیدا شد و شرکت توس عامر آمد هرچند تا قبل از تونل اول را هنوز جهاد نصر که پیمانکار بخش دیگری از مسیر است به وزارت راه تحویل کامل نداده است اما در نهایت شرکت توس عامر که آمد بنا شد، وزارت نفت مقداری کمک کند. سید احسان قاضی زاده هاشمی افزود: کمک هایی که سال گذشته از وزارت نفت برای قطعه 4(ب) و تتمه ای برای قطعه 5 از جانب وزارت نفت بوده و سرجمع اعتباراتی که ازوزارت نفت سال گذشته برای این حوزه آمده است به دو میلیارد تومان هم نمی رسد و رقم آن چنانی نبوده است. در سال گذشته 15 کیلومتر از قطعه 4(ب) آماده و آسفالت شده است که مربوط به بعد از روستای گنبدلی تا قبل از روستای چکودربوده است.
قطعه 5سال گذشته زیربارترافیکی رفت
وی بیان کرد: سال گذشته به صورت ترافیکی و عملیاتی قطعه 5هم که بین خود شهر سرخس و گنبدلی است به صورت کامل زیر بار ترافیک رفت که هنوز هم به صورت رسمی آن قطعه تحویل راهداری نشده است اما مردم سرخس از آن قطعه هم استفاده می کنند. وی اضافه کرد: ما یک قطعه 4(ب) داریم که 15 کیلومتر آن آماده شده است و قطعه 4(الف) هم که بخش کوتاهی دارد، توسط جهاد نصر آسفالت و آماده می شود و یک تکه اصلی و جدی ترین آن مربوط به شرکت توس عامر است که تاکنون حدود هفت میلیارد تومان صورت وضعیت قطعی دارد و هنوز برای آن اعتباری وارد نشده است. ما برای آن پیگیر اختصاص اعتباراتی از وزارت نفت هستیم که صرف تجهیز کارگاه شده و تاکنون چند عملیات انفجار برای بازکردن مسیر انجام گرفته و ماشین آلات زیادی هم آن جا کار می کنند که اگر این اعتبارات تزریق شود، شتاب کار چند برابر می شود اما تاکنون ریالی برای این مسیر پرداخت نشده است.
درسال 97 این پروژه زیرردیف مستقل شده است
وی در پاسخ به این سوال که آیا از نظر تخصیص در سال 97 اعتباری به این محور داده شده یا نه؟ چنین گفت: در سال 96 کل اعتباراتی که آن جا دارد همین دو میلیارد تومان است. امسال نیز با پیگیری که با سازمان برنامه وبودجه انجام دادیم، ردیف راه مشهد- سرخس را به صورت یک ردیف از زیر ردیف اصلی جدا کردیم چرا که این راه از سال 69 دارای ردیف است. یعنی راه مشهد- سرخس اولین سالی که وارد ردیف شده با شش پروژه در پنج استان یزد، سمنان، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی از سال 69 مشترک بوده است. ما موفق شدیم این پروژه را به عنوان زیر ردیف مستقل تعریف کنیم و اعتباراتی که به این ردیف می آید جای دیگری تقسیم نمی شود. وی در این باره افزود: همچنین در مجلس 10 میلیارد تومان در سال 97 به رقم هفت میلیارد و 800 میلیون تومانی که دولت پیشنهاد داده بود اضافه شد؛ یعنی این ردیف الان 17 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار برای سال 97 دارد اما مهم تر از عدد و رقم، تخصیص این اعتبار است که این اعتبار داده شودو یک بخش این منوط به وفای به عهد وزارت نفت به تعهداتش است.
پیشنهادبه استاندار برای قرار گرفتن جزومصوبات سفر رئیس جمهور
وزارت نفت در مجموع 27 میلیارد تومان برای راه مشهد- سرخس تعهد کرده که این وزارتخانه در سال 95 و 96 سرجمع هشت میلیارد تومان پرداختی داشته است یعنی در ابتدای سال 95 که بنا بود این اعتبار در این دو سال تخصیص بیشتری داشته باشد در کل هشت میلیارد تومان تخصیص داشته. حالا نرخ تعدیل خورده و قیمت ها خیلی بالاتر رفته و وزارت راه هم واقعا در این مدت اقدام جدی انجام نداده است. به رغم همه قول ها و وعده ها آن ها هم می گویند پول در کشور نیست و سازمان برنامه تخصیص ها را کامل انجام نداده است من به آقای استاندار گفتم در سفر پیش روی آقای رئیس جمهور موضوع راه مشهد - سرخس جزو مصوبات سفر قرار گیرد که تخصیص اعتبار 100 درصدی داشته باشد.
اهمیت پروژه از دیدگاه فرماندار سرخس
فرماندار سرخس گفت: محورسرخس تنها محوری است که کشورهای آسیای میانه را به جمهوری اسلامی ایران به صورت زمینی و ریلی متصل می کند. حسین سنجرانی افزود: متاسفانه شروع عملیات جاده مشهد -سرخس از سال69 است و این محور باید تاالان تمام می شد. امروزه تمام جاده های منتهی به مشهد مقدس یا آزاد راه است یا بزرگراه یا این که جاده مناسبی در شان مردم و زائران و مجاوران دارد به جز جاده سرخس به مشهد و برعکس. ضمن این که نزدیک ترین محور به مشهد درزمینه ترانزیت جاده ای محور مشهد به سرخس است ولی متاسفانه این جاده حداقل های استاندارد را هم ندارد. حسین سنجرانی با یادآوری این که ما تنها دنبال جاده یک طرفه نیستیم بیان کرد: ما دنبال جاده دوطرفه استاندارد هستیم چون سال گذشته در محور فعلی چند فاجعه رخ داد از جمله این که چهار نفر از متخصصان کشور و پالایشگاه بر اثر سانحه تصادف جان شان را از دست دادند. ما می خواهیم هرچه زودتر جلوی این فاجعه ها گرفته شود و در نهایت مردم عزیز و مرزدار راه مناسبی داشته باشند.
آخرین وضعیت پروژه
وی افزود: مسئولان استان و شهرستان با حمایت های استاندار و معاون عمرانی شان توانستند وزیر راه و شهر سازی کشور را متقاعد کنند که نظارت بیشتر بر پیمانکاران این محور به استان تفویض شود. از سال گذشته با پیگیری استاندار حدود 27 میلیارد تومان یعنی یک سوم هزینه های این جاده را وزارت نفت متقبل شده و مصوب کرده و الان حدود چهار- پنج میلیارد تومان با توجه به صورت وضعیت های ارسالی برای پروژه پرداخت شده است. امیدواریم که دوستان مان همت مضاعفی برای قطعات 4(الف) و (ب ) که محور سختی است، به خرج دهند. اگر در سال 97 میزان 10 تا 15 میلیارد تومان دیگر به این جاده تزریق بشود دوستان قول داده اند کمتر از 18 ماه آینده این محور که دغدغه اصلی در حد فاصل گنبدلی و مزداوند است به بهره برداری برسد. وی افزود: الان حدود 8کیلومتر از این مسیر آسفالت شده و 10 کیلومتر دیگر هم آماده آسفالت است که تا پایان شهریور تکمیل می شود و 19 کیلومتر دیگر هم باقی می ماند که اگر اعتبار این ردیف اختصاص پیدا کند تا 22 بهمن امسال یا تا اوایل اردیبهشت سال آینده این جاده به بهره برداری می رسد. خواسته ما این است که به خاطر اقتصاد استان و امنیت پایدار بیشتر از گذشته این پروژه مورد توجه قرار بگیرد. پیشنهاد هم داده ایم که جاده ما از شهر های دیگر استان جدا شود و به عنوان یک پروژه مهم ملی به صورت مستقل ردیف اعتباری داشته باشد که در بازه زمانی خیلی زودتری به بهره برداری برسد. فرماندار سرخس در پاسخ به سوالی مبنی برعلت توقف عملیات ساخت و کارگاه در اواخر سال قبل هم توضیح داد: شرکت پیمانکار قطعه 4(الف) شرکت توس عامر که کار های خوبی در استان انجام داده از جمله بزرگراه تربت حیدریه به مشهد را به اتمام رسانده و کارنامه درخشان دارد، سال گذشته به دلیل این که هیچ گونه اعتباری از سوی شرکت زیر ساخت های وزارت راه و شهر سازی اختصاص پیدا نکرده بود و به رغم انجام دو هزار متر مربع زیر بنا برای تجهیزات کارگاه و اشتغال حدود 300 نفرنیروکه به صورت مستقیم مشغول به کارند درصدد بودند کاررا متوقف کنند که اقدام پیشگیرانه ای کردیم و با پیگیری هایی که انجام شد مبلغ 500 میلیون تومان علی الحساب از سوی وزارت نفت در وجه پیمانکار واریز شد و با توجه به این که صورت وضعیتی حدود پنج میلیارد تومان در شرکت زیر ساخت ها دارند ، قرار شد یک میلیارد و 200 میلیون تومان دیگر هم از سرجمع اعتبارات وزارت نفت از جاهای دیگری کاهش دهند و به این پروژه اضافه کنند. همچنین پیمانکار هم اعلام کرد چون اراده ای برای تامین اعتبار بوده است، این 300 نفر که در محور 4(الف) کار می کنند همچنان به کار خودشان ادامه بدهند. فرماندار سرخس در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر میزان تخصیص اعتبارات هم گفت: شرکت های مجری با شرکت زیرساخت وزارت راه و شهر سازی در ابتدا به توافق رسیده اند تا پیمانکار همین که کار احداث جاده به مرحله آسفالت رسید پول را تزریق کند و آن ها پس از بازدید دستور پرداخت وجه را صادر کنند. وی گفت: امسال قول دادند حدود 10 میلیارد تومان در قالب اوراق به این پروژه اختصاص یابد. چاپ در شماره : 19808 - ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۰ ارديبهشت صفحات  اول و هفتم خراسان رضوي

 


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
آرشیو مطالب
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبادل لینک هوشمند

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان میهن من و آدرس mihaneman.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 82
:: کل نظرات : 0

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 0

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 45
:: باردید دیروز : 635
:: بازدید هفته : 2173
:: بازدید ماه : 5557
:: بازدید سال : 5557
:: بازدید کلی : 5557